Przejdź do głównej zawartości

X edycja Festiwalu Performance Koło Czasu

17.11–20.11.2016
Uczestnicy: Mariusz Andrzejczyk, Gagik Aroutiunian, Mateusz Bautembach, Anna Bielawska, Katarzyna Gołębiewska, Sylwia Gorak, Bartek Jarmoliński, Konrad Juściński, Stefan Kornacki, Wojciech Kowalczyk, Julia Kurek, Anna Kosarewska, Zuzanna Larysz, Daniel Lewan, Marinka Limat, Ivka Macioszek, Mikołaj Makiłła, Dawid Marszewski, Wiktoria Morawska, Zachary Ostrowski, Jakub Pieleszek, Justyna Piotrowska, Liliana Piskorska, Vojislav Radovanovic, Natalia Reszka, Patryk Różycki, Yaryna Shumska, Vitalii Shupliak, Dominik Stanisławski, Marian Stępak, Alina Śmietana, Volodymir Topyi, Magdalena Węgrzyn, Tomasz Wlaźlak, Kamil Wnuk
Kuratorzy: Mateusz Kozieradzki, Marian Stępak
Koordynacja: Renata Sargalska
Współpraca: Dawid Lewandowski, Tomasz Wlaźlak, Ewelina Góra, Marta Sochacka, Magdalena Krajneta, Jowita Kunicka, Kinga Cieplińska

Koło Czasu, obecne w kulturze Torunia już od dziesięciu lat, ma jak każde tego typu wydarzenie swoją historię. Jego głównym twórcą i pomysłodawcą jest Marian Stępak. Organizowane jest od 2007 roku. Początkowo były to spotkania studentów interesujących się tzw działaniami efemerycznymi. Głównym zadaniem spotkań było aktywizowanie studentów i wzbudzanie w nich zainteresowania tego typu sztuką. Z czasem formuła spotkań rozrosła się do rangi ogólnopolskiej i toruński Festiwal Performance Koło Czasu stał się pewnego rodzaju przeglądem twórczości studenckiej w obszarze sztuki efemerycznej.
Przez pierwsze trzy lata Festiwal odbywał się w czterech odsłonach – każda z nich odpowiadała innej porze roku i posiadała swoją nazwę. Od drugiej edycji, odbywającej się w 2008 roku, gościnnie zapraszani byli również profesjonalni artyści. Dawało to możliwość zderzenia się młodych twórców z doświadczonymi twórcami. Trzecia edycja Festiwalu, już pod nazwą Koło Czasu, odbyła się w Lipnie.
W 2010 roku Festiwal Performance z uczelnianych pracowni Pałacu Dąmbskich, w których był realizowany, na stałe przeniósł się do Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu. Między innymi dzięki temu Festiwal zyskał większe grono odbiorców. W tym samym czasie do Festiwalu dołączyli artyści spoza granic kraju, dzięki czemu nabrał on charakteru międzynarodowego.
Podczas IX edycji Festiwalu Performance Koło Czasu w 2015 roku zainaugurowany został projekt współpracy z artystami zagranicznymi, których twórczość oscyluje wokół szeroko rozumianego pojęcia sztuki performatywnej. W ramach corocznej prezentacji twórczości zaproszonych artystów zaprezentowana została ekspozycja Maria! Maria? Maria… portugalskiej artystki Patricii Correa w Galerii nad Wisłą. W tym roku do projektu zaproszony został Vojislav Radovanovic.
Zespół
W 2013 roku koordynatorką Koła Czasu została Renata Sargalska, zaś w 2014 dołączył Mateusz Kozieradzki, który od tego roku pełni także funkcję drugiego kuratora. Po dziś dzień Koło Czasu tworzone jest przez ten trzyosobowy zespół.
X edycja jest czasem do refleksji – nie tylko nad historią Koła Czasu, ale również nad samym pojęciem sztuki performatywnej.
W tym roku do udziału w festiwalu zaproszeni zostali artyści z Polski, USA, Niemiec, Serbii i Ukrainy. Zaprezentowane zostaną 32 działania.
Harmonogram:
/ Czwartek
13.00–18.00 – Konferencja „Pojęcie czasu w sztukach performatywnych”, Kino Centrum;
19.00 – Otwarcie X Festiwalu Performance Koło Czasu i wernisaż wystawy Wiek płodności Vojislava Radovanovica;
19.30–22.00 – Działania performance;
/ Piątek
12.00–15.00 – Działania performance
16.00–18.00 – Wernisaż wystawy z okazji 25 lecia Galerii nad Wisłą. Galeria ZPAP.
19.00–21.00 – Działania performance
/ Sobota
15.00-17.30 – Działania performance
18.00–19.30 – Działania performance
20.00 – Pokaz filmu w ramach X edycji Festiwalu Performance Koło Czasu w Kinie Centrum
/ Niedziela
13.00–16.30 – Działania performance
16.30 – Zakończenie Festiwalu

Komentarze

Popularne posty z tego bloga